Пионерите со нова победа, пом.пионери поразени од Њу Старс

Помладите петлиња на КУЛ со победа ја стартуваа новата сезона во Регионалната Скопска Лига
03/26/2022
Победнички старт за генерација 2007 во Регионалната Скопска Лига
03/26/2022

Пионерите со нова победа, пом.пионери поразени од Њу Старс

Денес со пионерските екипи бевме гости на екипата на Њу Старс, на натпревари од 16.првенствено коло. Помладите пионери беа поразени, додека пионерите успеаа да го победат противникот и да освојат нови три бода.

Помладите пионери на Кул загубија со резултат 2:0, со голови во вториот дел од натпреварот. Во првиот дел имавме неколку удари, кои беа изблокирани од противничките играчи, а како најопасни беа оние на Костадинов и Бектеши, но сепак немаше погодок. Во вториот дел, домашниот тим постигна речиси два исти гола, после удари од прекин, во 50 и 67 минута од натпреварот. Во овој дел од мечот се заканивме преку Хабиб Бектеши, но денес не успеавме да постигнеме гол. На крајот, Њу Старс славеше триумф со резултат 2:0.

КУЛ: Даниел Диковски, Милан Кузманоски, Петар Трајковски, Петар Трпевски (К), Матеј Стојановски, Александар Спасовски, Илхан Имеров, Хабиб Бектеши, Фисник Љамалари, Невен Костадинов и Тарик Ризвановиќ.

Играа уште и Јован Бошнаков, Андреј Ѓуроски, Душан Ангелевски и Никола Јовановски. 

Пионерите стигнаа до десеттата сезонска победа, откако денес славеа на гостувањето кај Њу Старс. Натпреварот заврши со резултат 0:3, а сите погодоци беа постигнати во второто полувреме. Во првиот дел имавме шанси преку Адис Зекири и Даниел Васиќ, додека се закани и домашната екипа, но сигурен на нашиот гол беше Јосифов. Нашиот капитен, Матеј Цветановски успеа во интервал од 7.минути во вториот дел да го скрши отпорот на противникот и да постигне два брзи гола за водство од 0:2. Во 88.минута печат на победата стави Стефан Филиповски, кој погоди на асистенција од Цамиќ, за конечни 0:3 на овој дуел во пионерската Супер Лига.

КУЛ: Јордан Јосифов, Томислав Богдановски, Осман Фејзула, Мохамед Ахмедов, Адис Зекири, Лулзим Амети, Даниел Васиќ, Белмин Цамиќ, Стефан Филиповски, Матеј Цветановски (К) и Бојан Нацев.

Играа и Дамјан Љубомировски, Владимир Стефановиќ, Петар Станковски, Андреј Алаџајков и Александар Блажески.