Женската екипа на Кул го освои првото место во втората лига, преглед на сезоната

Добра сезона за младинската екипа на Кул, Томи Станковски ја предводи листата на стрелци
07/01/2022
Сашо Јанев ново име во стручниот тим на КУЛ
07/07/2022

Женската екипа на Кул го освои првото место во втората лига, преглед на сезоната

Нашиот клуб за прв пат во својата историја имаше женска сениорска екипа, која сезонава започна да се натпреварува во втората женска фудбалска лига. Уште во првата година успеавме да испишеме историја и да се пласираме во најсилната женска лига во Македонија. Нашиот женски тим успеа да заврши како првопласиран во втората лига и на тој начин да обезбеди учество од следната сезоната во првата лига.

Одигравме вкупно 14 натпревари, на кои остваривме 11 победи, 1 нерешен резултат и 2 порази. Освоивме 34 бодови, доволни да го освоиме првото место, пред екипата на ЖФК Кочани која имаше 33 бода. Успеавме да постигнеме 67 голови, додека примивме 16. Во продолжение погледнете ги сите резултати на нашиот женски тим:

 

 

1 коло: ЖФК Кул – ЖФК Џи-Џи  2:1

2 коло: ЖФК Кул – ЖФК Тиквешанки СМ   18:0

3 коло: ЖФК Плачковица  – ЖФК Кул  4:0

4 коло: ЖФК Кул – ЖФК Кочани  0:5

5 коло: ЖФК Билјанини Извори 2010 – ЖФК Кул  0:4

6 коло: не се игра

7 коло: не се игра

8 коло: ЖФК Кул – ЖФК Порече 2015   2:1

9 коло: ЖФК Победа Валандово – ЖФК Кул   0:7

10 коло: ЖФК Џи-Џи – ЖФК Кул  1:3

11 коло: ЖФК Тиквешанки СМ – ЖФК Кул  0:8

12 коло: ЖФК Кул – ЖФК Плачковица  7:0

13 коло: ЖФК Кочани – ЖФК Кул  0:4

14 коло: ЖФК Кул – ЖФК Билјанини Извори 2010  3:1

15 коло: не се игра

16 коло: не се игра

17 коло: ЖФК Порече 2015 – ЖФК Кул  2:2

18 коло: ЖФК Кул – ЖФК Победа Валандово  7:1