Како помина сезоната за младинската екипа

Генерацијата 2012 ќе се натпреварува на турнирот “Еден На Еден – Могила Куп”
06/16/2023
Божидар Георгиевски: Во КУЛ се чувствувам сакан и почитуван, за да се стане успешен голман потребно е многу труд и желба
07/05/2023

Како помина сезоната за младинската екипа

Правиме преглед на одиграната сезона и за младинската екипа која заврши на 9.место во младинската Супер Лига. Оваа екипа предводена од Драган Стефановски освои вкупно 20 бодои, со 6 победи, 2 нерешени резултати и 14 порази. Постигнавме 27, додека примивме 57 голови.

Сите постигнати резултати на нашите младинци во лигата.

1.коло: Вардар – Кул  1:0

2 коло: Кул – Македонија Ѓ.П  1:2

3 коло: Шкупи – Кул  4:1

4 коло: Кул – Академија Пандев  2:0

5 коло: Пелистер – Кул  2:0

6 коло: Кул – Победа  1:0

7 коло: Брегалница – Кул  3:1

8 коло: Охрид – Кул  1:0

9 коло: Кул – Милано  1:0

10 коло: Шкендија – Кул  9:0

11 коло: Кул – Работнички  0:2

12 коло: Кул – Вардар  0:5

13 коло: Македонија Ѓ.П – Кул  2:1

14 коло: Кул – Шкупи  1:1

15 коло: Академија Пандев – Кул  4:0

16 коло: Кул – Пелистер  4:1

17 коло: Победа – Кул  4:2

18 коло: Кул – Брегалница  1:0

19 коло: Кул – Охрид  4:1

20 коло: Милано – Кул  6:5

21 коло: Кул – Шкендија  2:2

22 коло: Работнички – Кул  7:0

Двајца играчи го делат врвот на листата на најдобри стрелци, што се однесува до погодоците во младинскаа Супер лига.

  1. Горјан Манасиевски и Горазд Попов -4
  2. Мухамедин Фејзула и Стојанче Камчев  -3
  3. Стефан Ѓорѓиев, Теодор Перковски и Стефан Стојановски  -2
  4. Бојан Јанкулоски, Никола Јовановски, Петар Лазовски, Дарио Методиевски, Јован Митревски и Леонид Миноски  -1

Натпреварите во Купот ги завршивме во 1/8 финалето, каде бевме поразени на гостувањето од екипата на Работнички со резултат 3:1.