Ретроспектива на сезоната 2018/19 за петлињата на ФК Кул, највпечатлива беше победата против Вардар

Резиме на сезоната 2018/19, генерацијата 2005 на ФК Кул стана вицешампион во регионалната-скопска лига за помлади петлиња
06/29/2020
Фудбалската школа Кул од денес се враќа на тренинзите
07/02/2020

Ретроспектива на сезоната 2018/19 за петлињата на ФК Кул, највпечатлива беше победата против Вардар

Правиме ретроспектива на натпреварувачката сезона 2018/19 и за петлињата на ФК Кул, односно генерацијата на играчи кои се родени 2004 година. Таа сезона се натпреварувавме во најсилната регионална скопска лига, во која го освоивме 6.место во конкуренција на 12 екипи. Момците на Кул освоија вкупно 26 бодови, остварувајќи 8 победи, 2 нерешени резултати и 8 порази. Гол разликата беше 42 постигнати и 27 примени голови. Оваа сезона ќе ја одбележиме високата победа против тимот на Вардар. Во рамките на претпоследното коло, на теренот на Цементарница, тимот на Кул убедливо ги совлада врсниците од Вардар со резултат 5:0.

Сите постигнати резултати во сезоната 2018/19 за петлињата на ФК Кул:

1 коло: ФК Работнички – ФК Кул  1:1

2 коло: ФК Кул – ФК Милано  2:2

3 коло: ФК Њу Старс – ФК Кул  1:3

4 коло: ФК Кул – ФК Шкупи  2:3

5 коло: ФК Македонија Ѓ.П – ФК Кул 0:3 ( службено)

6 коло: ФК Кул – ФК Скопје  5:0

7 коло: ФК Форца – ФК Кул  0:8

8 коло: слободни

9 коло: ФК Кул – ФК Драчево Јуниор  0:1

10 коло: ФК Вардар – ФК Кул  3:0

11 коло: ФК Кул – ФК Шкендија  0:1

12 коло: ФК Кул – ФК Работнички  0:1

13 коло: ФК Милано – ФК Кул  6:1

14 коло: ФК Кул – ФК Њу Старс  3:1

15 коло: ФК Шкупи – ФК Кул  2:1

16 коло: ФК Кул – ФК Македонија Ѓ.П 3:0 ( службено)

17 коло: ФК Скопје – ФК Кул  0:4

18 коло: ФК Кул – ФК Форца  3:0

19 коло: слободни

20 коло: ФК Драчево Јуниор – ФК Кул  1:3

21 коло: ФК Кул – Вардар  5:0

22 коло: ФК Шкендија – ФК Кул  4:1

Земавме учество и во Купот на Македонија, каде бевме елиминирани во 1/8 финалето од екипата на Пелистер, кој не совлада на еден натпревар со резултат 5:3.

Кристијан Шутаров беше најдобриот стрелец за петлињата на Кул, а ова се сите играчи кои се запишаа во листата на стрелци:

1. Кристијан Шутаров -12

2. Филипче Стајковски  -7

3. Бојан Јанкулоски и Матеј Јордановски  -5

4. Леон Тричковски  -3

5. Стефан Ивановски, Марко Ристов и Бојан Треноски  -2

6. Виктор Боневски, Виктор Зафировски, Данил Марков и Јован Митревски -1

Дресот на оваа генерација го носеа следниве играчи: Филипче Стајковски, Леон Тричковски, Бојан Јанкулоски, Јован Митревски, Бојан Тренкоски, Виктор Зафировски, ,Матеј Јордановски, Марио Гаврилоски, Лука Закоски, Кристијан Шутаров, Стефан Ивановски, Данил Марков, Дамјан Бачоски, Виктор Боневски. Виктор Крстевски, Петар Паладев, Марко Ристов, Нино Ристовски, Михаил Стаменковски, Мартин Ацески, Максим Бундалески, Марко Бокан и Лука Мутовиќ.