Пионерите завршија на средина на табелата во лигата, Камчев беше најдобар стрелец

Преглед на сезоната за помладите пионери, генерација која беше блиску до пласман во финалето на Купот
06/08/2023
Кадетите станаа Шампиони на Македонија, серијата од девет последователни победи беше „клучна“ за освојување на трофејот
06/15/2023

Пионерите завршија на средина на табелата во лигата, Камчев беше најдобар стрелец

Правиме преглед на сезоната за пионерите кои завршија на 6.место во лигата, па слободно може да кажеме дека оваа генерација имаше добра сезона, со оглед дека се најде на средината на табелата во пионерската Супер лига. Одигравме 22.натпревари и забележавме 9 победи, 3 нерешени резултати и 10 порази. Постигнавме 22 и примивме 35 голови.

Преглед на сите остварени резултати сезонава за пионерите во првенството: 

1 коло: Кул – Вардар  1:2

2 коло: Македонија Ѓ.П – Кул  5:1

3 коло: Кул – Шкупи  1:1

4 коло: Академија Пандев – Кул  1:0

5 коло: Кул – Пелистер  0:2

6 коло: Победа – Кул  3:0

7 коло: Кул – Брегалница  3:2

8 коло: Кул – Охрид  4:0

9 коло: Милано – Кул   0:2

10 коло: Кул – Шкендија  1:0

11 коло: Работнички – Кул  4:0

12 коло: Вардар – Кул  1:1

13 коло: Кул – Македонија Ѓ.П  2:0

14 коло: Шкупи – Кул  0:0

15 коло: Кул – Академија Пандев  1:0

16 коло: Пелистер – Кул  3:0

17 коло: Кул – Победа  1:0

18 коло: Брегалница – Кул  3:0

19 коло: Охрид – Кул  3:1

20 коло: Кул – Милано  2:1

21 коло: Шкендија – Кул  0:1

22 коло: Кул – Работнички  0:4

Стојанче Камчев се покажа како најдобар стрелец во лигата со 5 постигнати голови. 

  1. Стојанче Камчев -5
  2. Стефан Атанасовски и Омар Беровиќ  -4
  3. Никола Јовановски  -3
  4. Петар Трпевски  -2
  5. Спасе Здравески, Лука Наумовски, Дамјан Спасовски и Петар Трајковски -1.

Во купот бевме елиминирани во 1/8 финалето од екипата на Работнички со резултат 1:3.